Mina olen oma teadliku lapsepõlve kasvanud maal, kohe päris talus, kus ümberringi laiuvad metsad ning rabad ja järv. Linnud laulava, ritsikad siristavad. Asula ja inimesed on kilomeetreid eemal. Peale mitmeid Tallinnas elatud aastaid, olen ma tagasi oma lapsepõlve kodus. Kuidas ma siia jõudsin ja kas ma olen oma valikuga rahul?   

 

Mõte maale kolida hakkas küpsema koos teise lapse ootusega. Pealinna korter ei vastanud enam meie vajadustele ning linnakeskkond polnud see, kus kujutasime ette lapsi kasvamas. Esialgu asusime kodu otsima Tallinna lähiümbrusesse, et oleks siiski mugav linnas tööl käia. Siis aga pakkusid minu vanemad, et võiksime neilt maja üle võtta. Ja ühtäkki seisimegi silmitsi küsimusega – „Kas kolida maale, kohe päris maale?“

Kaalusime pikalt plusse ja miinuseid. Kõige suuremaks takistuseks pidasime kaugust Tallinnast, ikkagi oma 70 kilomeetrit. Suuremateks plussideks aga seda, et lastel on oma õu, kus mängida ja loodus ümberringi. Oluline oli ka see, et tegu on minu lapsepõlve koduga, mis on täis mälestusi, mida lastele edasi anda. Maja vajas küll palju tööd aga seda me ei peljanud. Eks ma algul naiivselt arvasin, et aastaga saame kõik korda, tegelikult pole kõik veel tänasekski valmis…aga küll ükspäev saab 🙂

   

Mida positiivset ma näen maal elamises?

*Rõõm on vaadata lapsi õues mängimas ja looduskeskkonnas kasvamas ning õpetada neid loodust hindama ja austama. Minu jaoks on väga oluline igapäevaselt viibida palju värskes õhus ja kus on seda veel parem teha, kui mitte metsade vahel puhast õhku hingates. Tegevusi õues jagub lõputult ning soojemate ilmade saabudes me praktiliselt kolime õue.

 

* Hindan väga võimalust, et saan kasvatada puhast toitu – värsked porgandid otse peenrast või tomatid salatisse oma kasvuhoonest…lihtsalt ülimaitsev.

*Oleme valinud oma elu jagada kasside ja laste lemmikute jänestega. Tulevikus on meil neid seltsilisi ehk veel rohkem. Ma leian, et pakkudes lastele võimalust kasvada koos loomadega ja nende eest hoolitsemine, arendab neid mitmel erineval moel.

 

 *Ma näen, et maal elades on erinevaid võimalusi muuta oma kodu ka sissetuleku allikaks. Jah, see vajab ettevõtlikust ja pealehakkamist aga kõik on võimalik.

*Ei saa mainimata jätta väga olulist tegurit nagu kogukond, kus üksteist teatakse ja märgatakse. Lasteaias mängivad koos nii suuremad kui ka väiksemad ning õpitakse varakult üksteisega arvestama. Koolis jagub õpetajal tähelepanu kõigile, sest lapsi on vähe.

*Ma usun, et maal saaks kriisiolukorras pikema elektrikatkestuse korral  päris hästi hakkama. Soojus tuleb puuküttega ning vesi oma kaevust. Lisaks on keldris toitu piisavalt.

See on vaid käputäis positiivsest, mida ma igapäevaselt näen ja tunnen. See olemine siin ja oma rütmis kulgemine on hoopis midagi muud kui pidevas linnasaginas elamine. See on midagi, mida peab ise kogema.

 

Milliseid miinuseid võiksin maal elamise juures välja tuua?

Loomulikult on ka üksjagu miinuseid, kuigi need tunduvad kõige positiivse kõrval nii tühised. Ja lõpuks oleneb kõik sellest, millise nurga alt olukorda vaadata 🙂

*Jah, töökorras auto olemasolu on hädavajalik, kuna ühistransport on kaugel ning ainult sellega liigelda oleks väga keeruline, kuigi kindlasti mitte võimatu.

*Maakohtades pole teede olukord just kiita, samuti ka meie koduni toov tee on pehmelt öeldes kehvas seisus. Aga jällegi on ka Tallinnas tänavaid, kus on vaid auk augu kõrval.

*Kuna selle ühistranspordiga on nagu on, siis laste pidev viimine ja toomine on igapäevaselt vajalik tegevus, mis vahel on üsna tüütu ning väljaspool kodu tööl käies nõuab ka nutikat logistikat. Kuid usun, et sama teemaga seisavad silmitsi inimesed nii linnas kui maal.

*Jah, need tööd ja tegemised ei lõppe tõesti mitte kunagi aga eks see on kindlasti ka valikute küsimus, et mida ja mis mahus maal ette võtta. Ja alati on võimalik nautida ka mugavusi ning osta tooteid-teenuseid teistelt.

Lõpetuseks võin öelda, et jah ma olen vägagi rahul valiku üle maale kolida ning tänaseni pole ma kordagi seda otsust kahetsenud. Mul on hea meel, et meil jätkus julgust see samm astuda ja ma usun, et tänu sellele saame pakkuda lastele parimat keskkonda kasvamiseks. Ootan põnevusega, mida tulevik toob 🙂

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga